Mr a kezdeteknl is egy Franz bbskodott
A helyi tornaegyletbl kivl alaptk akr lre is mentek volna azrt,
hogy – Franz John vezsletvel – ltrehozhassk az FC Bayern 1990 Mnchent.
Az j klub klnfle fzik utn 1924-ben llt sajt lbra, FC Bayern Mnchen nven
Franztl Franzig – akr ezt a cmet is adhatnnk annak a remnyeink szerint lvezete idutazsnak, amelynek keretben bemutatjuk a legsikeresebb nmet klub, a Bayern Mnchen trtnelmt. A vgpontot aligha kell magyarzni, hiszen mg ma is Franz Beckenbauer elnk a klub els szm ikonja, de azt taln kevesebben tudjk, hogy a kezdeteknl is egy Franz, Franz John tstnkedett a leginkbb.
volt a szszlja azoknak az ifjaknak, akik 1990. februr 27-n a mncheni „Zum Bckerhfl” nev vendglben amellett rveltk, hogy a Mnchner Turnverein 1897 labdarg-szakosztlya csatlakozhasson a Dl-nmet Labdarg-szvetsghez. A tornszrszleg viszont nem akarta ezt engedlyezni, mr majdnem lre mentek a felek, amikor egy Max Maull nev riember krt szt, s a kvetkezt mondta: „Uraim, lthatjk, hogy ezek a fiatalok ki akarnak lpni, s j klubot szeretnnek alaptani. Mindenkinek jobb, ha befejezzk a perlekedst, s gondoskodunk arrl, hogy a jvben is egyetrtsben lhessnk.”
Vgl gyztt a jzan sz, a buny elmaradt, a ksbb kzfelkiltssal elnkk vlasztott Franz John vezrletvel a lzong fiatalok (Ngele, Schmid, Fritz s Karl Wamsler, Pollack, Ringler, Focke, Francke, Friedrich, Zpfel) este fl tz krl megalaptottk az j egyesletet, az FC Bayern 1900 Mnchent.
A Gisela nev tteremben |
megalaptottk az j egyesletet, |
az FC Bayern 1900 Mnchent |

Franz John egy kzelmltban elkerlt, 1919-ben rt, Georg nev mncheni bartjnak cmzett levelben a kvetkezkpp emlkezett az nneplyes pillanatokra: „ppen tizenegyen, csapatnyian alaptottuk meg a Bayernt. A nvrl kemny vita zajlott. n s mg nhnyan a Bayernrt kzdttnk, msok attl fltek, hogy gy sszekevernek bennnket a Bavarival.”
Hivatalossan teht 11-en hoztk ltre a Bayernt, ugyanakkor az is tny, hogy az alapt okiratot mr ksbb ksztettk el, s azon az „satyk” mellett tovbbi hat nv szerepel. Az ifjak a kket s a fehret vlasztottk a klub szneinek, havi egy mrkban llaptottk meg a tagdjat, az j belpknek pedig kt mrkt kellett letennik a csatlakozshoz.
A csapat nhny nappal az alapts utn lejtszotta az els mrkzst is, amelyrl sokig mindenki gy tudta, az anyaegyesltek MTV ellen vvta a Bayern. John fentebb mr idzett levelbl azonban kiderlt, az a grda csak a msodik volt a sorban.
„Az els rivlisunk az 1. Mnchner FC volt. A Bayern csere nlkl llt ki, az egsz egyeslet jtszott. 5-2-re nyertnk. Az eredmny: nhny j trs. Huber, Geigel s Lippl a TV 1860-tl jtt hozznk. Kurt Weber Drezdbl, Zimmermann Berlinbl. Rgi ismersk…” – rta utbb John.
Az els mrkzseket mg a vros ltal adott plyn, a Schyrenstrassn jtszotta a csapat, s csak azt kveten kltztt t a Clemensstrassra, hogy a klub els szponzora, az alapt Wamsler fivrek desapja, Karl Wamsler Senior, illetve Kuno Friedrich anyagilag is megerstette a trsulatot.
Wamsler volt az els szponzor, vette az els kapukat a Bayernnek, tette le az alapkvt a Clemensstrassn pl plynak, rdemei elismersknt lett az els tiszteletbeli klubtag.
A Bayern megalakulsa utn t hnappal mr tagja volt a dlnmet szvetsgnek, az esztend vgn lebonyoltotta az els klfldi trjt (el is szenvedte fennllsa els veresget a cseh DFC Prahtl, amely december 9-n 8-0-ra ttte ki), hrom vvel ksbb, immr minden tekintetben (elnk, edz, jtkos) Willem Hesselink irnytsval megszerezte az els trfejt. A Bajor-kuprt, egyben a vrosi bajnoki cmrt lejtszott meccsen 6-2-re verte meg az 1. Mnchner FC-t, s az akkor elhdtott titulust tovbbi kt ven keresztl biztosan rizte.
Az egyre jobban izmosod egyeslet 1906-ben fuzionlt a Mnchner SC-vel (F. A. Bayern im MSC lett az j formci neve, s a fekete helyett immr piros nadrgot kellett hordaniuk a jtkosoknak), majd mg ugyanabban az vben bekapcsoldott a keleti kerleti bajnoksgba, s nyitnyknt 9-2-re el is pholta a Wacker Mnchent.
Egyre tbb csalhatatlan jele volt a klub fejldsnek, a kvetkez vben a Leopoldstrassn volt mr a csapat hazai plyja, ez volt az els olyan stadion a vrosban, amelyben a jtktr mellett mr lelt is llt. Gyorsan rjttek arra is, hogy ha igazn elre akarnak lpni, akkor a futballistknak csak egy feladatra szabad sszpontostaniuk: a jtkra. Az 1908-ban ltrahozott technikai bizottsg ket hivatott teendket kln stb vgezte. s az sem volt utols szempont, hogy a Bayern is kvette a kor hagyomnyait, s szinte llandan angol edzt szerzdtetett. gy tnt, hatott az a lecke, amelyet mg 1908-ban egy amatrcsapat adott a klubnak: akkor a The Pirates 8-0-ra verte meg Mnchenben a Bayernt.
Kerleti s bajor bajnoki cmeket kveten az I. vilghbor lelasstotta a gyarapodst (a harcok alatt azrt ht titulus gy is sszejtt), 1914-ben pldul szinte az egsz csapat s a vezrkar megkapta a behvjt, ezek fnyben taln az volt a meglep, hogy a vilggst kvet els kzgylsen csak 61 egyesleti tag emlkre tartottak gyszsznetet.
A szomor idszakot fellendls kvette, a tagltszm gyarapodott (1920-ra elrte a 700-at, s ezzel a Bayern volt Mnchen legnagyobb klubja), az egyetlen 1919-ben kivlt az MSC-bl, s a Turnverein Jahnnal val fzijt kveten rvid ideig TuSpV Bayernknt emlegettk. Ennek a grdnak mr az angol sztredz, William Townley volt a trnere, aki korbban a Frthtel bajnokvolt, de eredmnyesen szerepelt a prgai DFC-vel, illetve a Karslruhval is. volt a Bayern els profi edzje, az egyrints jtk meghonostja, a rendszeres trningek bevezetje, illetve hrom meghatroz jtkos, Josef Pttinger, Ernst Nagelschmitz s Ludwig Hofmann felfedezje.
Atlta a vlogatottban
Alig tz vvel a megalakulsa utn bszklkedhetett az els nmet vlogatott jtkossal a Bayern Mnchen: az 1890. janur elsejn szletett Max „Gaberl” Gablonsky 1910. mjus 16-n, a Belgium elleni, 3-0-ra elvesztett mrkzsen lpett elszr plyra a nemzeti tizenegyben, mghozz Duisburgban. A szlsebes jobbszls ksbb mg hrom alkalommal, rendre 1911-ben, lthette magra Svjc (6-2), oktber 9-n Ausztria (1-2) s oktber 29-n Svdorszg (1-3) ellen. Gablonsky 1922-ig krlbell 500 mrkzsen lpett plyra a Bayernben, majd szerelmt, egy hoteltulajdonos lnyt kvetve, Duisburgba igazolt. Gablonsky a futball mellett az atltikval is foglalkozott, tagja volt az 1912-es olimpira kszl 4x100-as vltnak, de egy vizsga miatt le kellett mondania a rszvtelt az tkariks jtkokon.
A Townley ltal lefektetett alapokra ptkezett a skt Jim McPherson, aki, munkamnis lvn, hatalmas hangslyt fektetett az ernlti felksztsre. Az tves, szisztematikus tnykedsnek hla, a Bayern 926-ban, fennllsa sorn elszr, a Frth legyzsvel megnyerte a dlnmet bajnoksgot. Radsul ezt mr abszolt nllan! 1924 elejn ugyanis a klub kivlt a legutols fzijbl, s Kurt Landauer elnk vezrletvel FC Bayern Mnchen nven sajt lbra llt. Egy vvel ksbb pedig meglett az j otthon is – albrletben. Az elljrk ugyanis megegyeztek az 1860 Mnchen vezetivel arrl, hogy k is hasznljk a Grnwalder Strassn lv arnt, ami, mint ksbb kiderlt, egszen az 1972-es jtkokra plt Olimpiai stadion felavatsig otthont adott a Bayern hazai mrkzseinek.
A fentebb mr emltett Frth elleni mrkzst is ezen a plyn rendeztk meg, a helysznen 30 ezren lttk a diadalt, s ebbl a sikerbl mr a rdihallgatk sem maradtak ki, hiszen a csatt az terben is lben lehetett nyomon kvetni. A bajnoki cm egyttal bebocstst jelentett az „ssznmet” bajnoki finlba, amelyet azonban a grda – ltalnos meglepetsre – 2-0-ra elbukott a Fortuna Leipzig ellen. Sok Bayern-szurkol nem hitte el az eredmnyt, s a rdit hvogatta, hogy milyen mrkzst is kzvettettek valjban...
Landauer ngy korszaka
Egyedlll mdon Kurt Landauer ngy klnbz peridusban is irnyitotta elnkknt a Bayern Mnchent – amire, figyelembe vve napjaink tendencijt, senkinek sem lesz mr lehetsge a jvben. A 1884. jlius 28-n Planeggben szletett Landauer 1901-ben jtkosknt kezdte meg a karrierjt a bajoroknl, majd 1913-ban megvlasztottk a klub elnkv. Els regnlsa mindssze egy vig tartott, 1919-ben kt esztendre kerlt hatalomra1922-ben pedig mr tbb mint egy vtizedre. Az zletember klnsen ebben a peridusban tett sokat a Bayernrt, megvltoztatta az arculatot, gazdasgi talaktsokat hajtott vgre, s risi rsze volt az els nmet bajnoki cmben. Adolf Hitler hatalomra jutsa utn, zsid szrmazsa miatt, emigrciba knyszerlt. Svjcbl val visszatrst kveten,
1947-ben ismt kzbe vette az irnytst, de csak ngy vre. 1961. december 21-n hunyt el.
A kvetkez nagy nekirugaszkods sem jrt sikerrel, az j edzvel, a magyar Weisz Konrddal kill csapatot a Hamburg lltotta meg, mghozz hatalmas, 8-2-es pofonnal. Egy msik magyarnak Dombi „Little” Richrdnak viszont mr sikerlt a cscsra kormnyoznia a bajorokat! A „mindenesnek” is tartott, edzknt, menedzserknt, szervezknt s zletvezetknt is tnyked Dombi 1930-ban rkezett meg a Bayernhez, s kt vvel ksbb mr volt az els szm hs.
A nagy menetelst 1932. janur 10-n, a vrosi rivlis 1860 Mnchen 3-1-es legyzsvel kezddtt, s mg az olyan kudarcok sem tudtk feltartztatni a csapatot, mint a Pforzheimtl elszenvedett 6-2-es veresg. Br a dlnmet bajnoksgot nem sikerlt megnyerni (a dntt nem is lehetett vgigjtszani, mert a Bayern krra kt tizenegyest elnz br tnykedsn feldhdtt szurkolk elleptk a stuttgarti gyepet), ez mr nem volt felttele a nmet bajnoksg ftbljra kerlsnek.
Ott pedig nem lehetett feltartztatni a Bayernt! A nyolcaddntben a szinte teljesen ismeretlen Minerva 1893 Berlin ellen csak 15 ezren ltogattak ki a Grnwalder Strassra, k voltak az utolsk, akik az idny sorn otthon lthattk jtszani vgl a 4-2-es gyzelmet arat csapatot. A kvetkez krben mr Lipcsbe kellett utaznia a grdnak, a kzp-nmetorszgi bajnok Polizei SV Chemnitzhez, amelyen Rohr, Welker s Schmid I gljval 3-2-re sikerlt legyzni. A mannaheimi eldntben a nagy rivlis, akkor mr tszrs bajnok Nrnberg kvetkezett: a Bayern vdelme kifogstalanul mkdtt, ell pedig Rohr s Welker ismt bekotort egy-egy glt.
Jhetett a dnt, a maga bizarr krtsvel. A szvetsg Nrnberget jellte helysznnek, radsul a regionlis bajnoksgban a Bayernt megelz Eintracht Frankfurt vrt a Dombi-fikra. A magyar edz minden llektani fegyvert bedobott, a legnagyobbat taln azzal hzta, hogy a csapatot mindenki ell elzrta. Az jsgrk, de mg a klubelnk, Kurt Landauer sem tudta, hogy a Bayern a nrnbergi Wrttemberger Hofban ttte fel a fhadiszllst. Persze, lehet, hogy Landauert ez nem is nagyon rdekelte, adtak neki bven feladatot a mncheni drukkerek. 412 munkanlkli pldul gy hatrozott, a Mnchen s Nrnberg kzti 200 kilomtert kerkprral teszi meg. Megtettk – az elnk pedig hlbl minden kltsgket llta.
1932. jnius 12-n aztn 55 ezer nz eltt a Bayern ismt megprblta megszerezni trtnete els bajnoki cmt. Dombi, utols meglepets gyannt, mg a taktikn is mdostott, az addig rendre jobbszlst jtsz Welkert a tloldalra veznyelte, mg a jobbsszekt Bergmaiert kitolta Welker helyre.
A finl jutalomjtkot hozott. A 35. percben Ossi Rohr kezezs miatt befjt tizenegyesbl szerzett vezetst a Bayernnek, majd kt, egyformn lcen csattan Haringer-szabadrgst kveten, a 75. percben kerlt fel a pont az i-re. Bermaier passzval Krumm ldult meg a jobb oldalon, befel hzott, majd ltt, s a labdja a jobb kapufrl a hlba pattant.
Jhetett a mncheni rmnnep, a vrosban val kocsikzs s egy nagy korszak lezrsa.
Nemzetkzi bajnoksgok
A Bundesliga 1963-as beindulsa eltti idszakban a (nyugat)nmet bajnoki cm sorsa mr-mr kuparendszerben dlt el, hiszen az gynevezett regionlis bajnoksgok legjobbjai (eleinte a bajnokok, ksbb mr bvlt a mezny) egyenek kiess rendszerben hatroztak az aranyrmesrl. A terleti vltozsok folytn az 1902-ben indul sorozatban (az els bajnok a VfB Leipzig volt, amely az 1903-as finlban a DFC Prag egyttest verte meg 7:2-re) tbbek kztt francia, luxemburgi, osztrk, s cseh csapatok is elindulhattak, nyernie azonban csak a bcsi Rapidnak sikerlt, 1941-ben. A Bayern Mnchen egyszer, 1932-ben tudott gyzni a sorozatban.
1932-33-ban sikerlt sorozatban hetedszer is megnyerni a dlbajor bajnoksgot, de utna a hitleri diktatra a Bayern trtnetre is alaposan rnyomta a blyeget. Kurt Landauernek zsid szrmazsa miatt mennie, majd meneklnie kellett (Svjcban fogadtk be), Dombi sem maradhatott – maradt helyettk a kzpszer.
De ez csak a kezdet volt… 1939-ben mr vlasztaniuk is tilos volt az egyesleti tagoknak, mindssze javaslatot tehettek az elnksg sszettelre, aztn a politikai rdekek eldntttk, kik irnythattk valban a Bayern Mnchent. A hbor alatt egyre kiszolgltatottabb helyzetben voltak a csapatok, a bajnoksgban pldul csak olyan klubok nevezhettek, amelyeknl volt atltikai szakosztly, azon bell pedig voltak versenyzk 100 s 1500 mterek skfutsban, tvolugrsban s diszkoszvetsben.
A grdk gyakran fzikra knyszerltek (a Bayern pldul mg az 1860 Mnchennel is sszellt nhny tallkoz erejig, de a formci a Nrnberg elleni 0-5 s a Frth elleni 0-6 alkalmval sem hozott sikert), aztn 1942-tl mr 50 kilomternl tvolabb fekv csapatok ellen nem lehetett mrkzseket jtszani, s ezzel be is fellegzett a tartomnyi bajnoki rendszernek.
Egy vvel ksbb pedig – tmenetileg – a Grnwalder Strassn lv plynak is, amelyet oktber 2-rl 3-ra virradra lebombztak. 1944.jlius 13-n a szkhz jutott hasonl sorsra…
Szinte napra pontosanegy v elteltvel viszont megkezddtt a Bayern Mnchen s a nmet futball jjptse. A Hitler-korszak utni els labdarg-mrkzst 1945. jnius 24-n vvtk Nmetorszgban, a Bayern a Hypo-Platzon tallkozott az FC Wackerrel, s kikapott tle 4-3-ra. Ez a tallkoz Xaver Heilmannsedernek, a Bayern elnknek 48 rs brtnbntetst is hozott, mert elfelejtett engedlyt krni a Mnchenben llomsoz amerikai erktl a mrkzs megrendezsre.
A vendgls nem sokig llt a klub ln, hiszen 1947-ben (rviddel azutn, hogy 1946. december 29-n, a Bayern fennllsa sorn elszr, utols helyen llt a tabelln) Svjcbl visszatrt Kurt Landauer, s ismt kzbe vette az irnytst. A klub kezdett egyenesbe jnni, a gazdasgi helyzet stabilizlsn sokat segtett az olyan meccsek, mint pldul a Nrnberg elleni, amelyet 45 ezren tekintettek meg 1948 mjusban – az Olimpiai stadion megnyitsig ez jelentette a nzrekordot! Az emberek teht mr jttek, a sikerekre viszont mg j ideig vrni kellett.
|