Frank Ribéry (7)
Ribéry 1983. április 7-én született egy munkáscsalád gyermekeként, édesapja az építőiparban dolgozott. A későbbi világklasszis futballista gyermekkora meglehetősen viharosan telt el, igaz, az első emlékezetes eseményről még nem tehetett: mindössze kétesztendős volt, amikor szüleivel együtt autóbalesetet szenvedett. A baleset nem volt különösebben súlyos, a kis Franckra nézve azonban mégis majdnem tragikus következményei volt: a hátsó ülésen foglalt helyet, és mivel ott nem volt biztonsági öv, a hirtelen fékezés miatt kirepült a helyéről, fejjel egyenesen a szélvédőnek. Az üvegdarabok szanaszét szabdalták az arcát, amelyet több száz öltéssel kellett összevarrni - igaz, ennél sokkal rosszabbul is járhatott volna.
A baleset nyomai mind a mai napig láthatóak Ribéry arcán, és elmondása szerint gyermekkorában sokat csúfolták sebei miatt - lehet, hogy ez is hozzájárult ahhoz, hogy legszívesebben az iskola mellé járt, inkább az utcán töltötte az idejét, ahol a hozzá hasonló utcagyerekkel együtt a labdát kergethette. Édesapja viszont meggyőzte arról, hogy inkább a helyi klub ificsapatában futballozzon, így a kis Franck hamarosan az US Boulogne korosztályos gárdájában találta magát, ahol tehetsége hamar nyilvánvalóvá vált.
Mindössze 13 esztendős volt, amikor a közeli Lille OSC egyik tehetségkutatója, bizonyos Jean-Luc Vandamme felfigyelt rá, és elcsábította őt a profi klubhoz. Úgy tűnt tehát, hogy Ribérynek végre sikerül kiszakadnia a rossz környezetből, azonban hiába voltak elégedettek azzal, amit a futballpályán nyújtott, nem tudta megtagadni önmagát. Az iskolai eredmények továbbra sem javultak, ráadásul meglehetősen balhés srácnak számított, alig volt olyan hét, amikor ne keveredett volna valamilyen összetűzésbe: legtöbbször az iskolában, de volt, hogy a pályán is.
Márpedig a francia futballakadémiákon nem csak az számít, hogy a pályán mire képes valaki, hanem az is, hogy azon kívül miként viselkedik, így aztán három év elteltével eltanácsolták őt a Lille-től. Ribéry így visszatért a Boulogne-i ificsapatba, amely viszont már túl erős volt a számára. Alig múlt el 18 esztendős, amikor az US Boulogne együttesénél bemutatkozhatott a felnőttek között, sőt rögtön alapemberré is vált a csapatban: a 2001-2002-es pontvadászatban 24 alkalommal lépett pályára és öt gólt ért el. Ez azonban csak a francia harmadosztály volt, ráadásul klubja ott sem számított különösebben sikeresnek: húsz csapatból csak a 17. helyet szerezte meg, és ezzel kiesett a Nationalból.
Ribérynek viszont nem kellett még egy osztállyal lejjebb játszania, mivel leigazolta a szintén harmadosztályú Olympique Ales, amely ebben a szezonban nyolcadik lett. Joggal gondolhatta tehát, hogy ez a transzfer előrelépést jelent a számára, azonban csalódnia kellett: egyrészt a klub végig a kiesés ellen küzdött, másrészt pedig Ribéry meglepően kevés játéklehetőséget kapott, csak 18 bajnokin vetették be. Az Ales ugyan a pályán kiharcolta a bennmaradást, de anyagi problémái miatt a hatodik osztályba sorolták, így a még mindig csak húszesztendős középpályás megint kénytelen volt klubot váltani.
Továbbra is maradt a harmadosztályban, de ezúttal a Stade Brestois focistája lett, és Brestben végre megmutathatta, hogy mire is képes. Vezéregyénisége volt a gárdának, amely végül a második helyet harcolta ki a pontvadászatban, és így feljutott a második vonalba, és bár "csak" három gólt ért el, ő adta a legtöbb gólpasszt a divízióban. Ráadásul az országos közönség is megismerhette a nevét, mivel csapatával egészen a nyolcaddöntőig jutott a francia kupában, és bár ott a Brest sima vereséget szenvedett az FC Nantes ellen, a találkozót a televízió is közvetítette, és Ribéry a találkozón bemutatott néhány "becsületsértő" cselt.
Az élvonalban szereplő FC Metz mestere, Jean Fernandez persze nem itt figyelt fel rá, hiszen a szakvezető, aki arról is híres Franciaországban, hogy anno ő tette be először a felnőtt csapatba az AS Cannes-nál a fiatal Zinédine Zidane-t, többször is személyesen ment el Brestbe, hogy megnézze Ribéryt - pedig ennek érdekében keresztül kellett autóznia az országot, lévén Brest Franciaország legnyugatibb részében található, Metz pedig a legkeletibben. A metziek végül le is igazolták a középpályást, és a klub szurkolói kissé aggódva várták a szezon kezdetét, hiszen a csapat az előző pontvadászatban épphogy elkerülte a kiesést, az új szerzemények többsége pedig (akárcsak Ribéry) a harmadosztályból érkezett.
A klub azonban a 2004-2005-ös idény elején alaposan meglepte még a saját drukkereit is, hiszen fantasztikusan kezdte a bajnokságot, és ez nagyrészt Ribérynek volt köszönhető. A jobbszélső rögtön az első fordulóban, az FC Nantes ellen lenyűgözte a nézőket pazar cseleivel, és ő adta az együttes találatát megelőző gólpasszt. Két héttel később első élvonalbeli gólja is megszületett, augusztusban őt választották meg a hónap legjobb játékosának a Ligue 1-ben, szeptemberben pedig Szlovákia ellen bemutatkozhatott a francia utánpótlás-válogatottban (természetesen góllal). A gárdát sújtó sérüléshullám miatt az ősszel a jobb oldalról többször is a balszélre vezényelték át, sőt esetenként csatárként küldték pályára, és teljesítménye így kissé visszaesett, de ezzel együtt is az idény nagy felfedezettjei között tartották számon - fél szezon alatt nyolc gólpasszt is adott!
Ez alapján nem kis meglepetést okozott, hogy alig féléves élvonalbeli szereplés után bejelentkezett érte a török Galatasaray, és az isztambuliak ötmillió eurós ajánlatát a Metz nem utasíthatta vissza. Ribéry számára is vonzó volt a transzfer, hiszen egyrészt egy világhírű klubba igazolhatott, amely minden évben ott van a nemzetközi porondon, ráadásul a focista 2002-ben áttért az iszlám vallásra, így a kulturális különbségek sem tűntek olyan nagynak. Az iszlám mellett egyébként felesége miatt is a váltás miatt döntött, hiszen neje, Wahiba Belhami algériai származású - őt még 17 esztendősen ismerte meg Boulogne-ban.
A párt rendkívül lelkes török drukkerek fogadták az isztambuli repülőtéren, és bár Ribéry az első edzések egyikén megsérült, és emiatt három hetet ki kellett hagynia, a folytatásban rendre ott volt a Galata kezdőcsapatában, és játékának köszönhetően igazi közönségkedvenccé vált. A pazarul cselező, szélvészgyors szélső (akit a török szurkolók "Ferrariberinek" becéztek az olasz autóhoz hasonló sebessége miatt) különösen azzal lopta be magát a klub drukkerei szívébe, hogy az ősi rivális Fenerbache elleni kupadöntőn gólt szerzett, a csapat pedig 5-1-re legázolta ellenfelét. Mind a mai napig ez a török kupagyőzelem az egyetlen klubsiker, amivel Ribéry rendelkezik!
A törökországi kirándulás azonban csak fél évig tartott: a focista 2005 nyarán felbontotta 2008-ig szóló kontraktusát arra hivatkozva, hogy a Galatasaray nem tartotta be a szerződésben foglaltakat a fizetését illetően. A FIFA igazat adott a játékosnak, aki így ingyen igazolhatóvá vált, és azonnal talált magának új csapatot: az Olympique Marseille-ben kötött ki, ahol egykori mentora, Jean Fernandez lett a vezetőedző.
Az ügy persze nem simult el ilyen könnyen: Ribéry például 2005 júniusában azzal vádolta a törököket, hogy egykori ügynökével, John Bicóval együtt megjelentek franciaországi házánál, és baseball-ütőkkel fenyegették őt. A Galata végül a svájci sportbíróság elé vitte a dolgot, és nemcsak hogy szerződésszegéssel vádolta Ribéryt, hanem tízmillió eurós kártérítést követelt a Marseille-től, de a helvét testület a focistának adott igazat - a végső döntés alig másfél hónapja született meg.
A 2005-2006-os idényt Ribéry mindenesetre az OM-nél kezdte meg, és hamar kiderült, hogy a klub rendkívül jól járt vele. A középpályás ugyanis fantasztikus formában kezdte a pontvadászatot, októberben és novemberben is őt választották meg a Ligue 1 legjobb játékosának, és vezérletével a marseille-i gárda ott volt a bajnokság élmezőnyében.
Ráadásul az utánpótlás-válogatottban is remekelt, a francia U21-es csapat az ő góljával verte ki az angolokat, és jutott be az Európa-bajnokság nyolcas döntőjébe. Nem csoda, hogy a francia közvélemény folyamatosan követelte őt a nagyválogatottba, azonban a Les Bleus mestere, Raymond Domenech nem hívta meg Ribéryt a nemzeti tizenegybe.
A játékos mindenesetre tavasszal is remekelt, áprilisban megint ő lett a hónap legjobbja, és a szezon végeztével a France Football osztályzatai alapján a játékosranglista első helyén végzett. Mégis úgy tűnt, hogy a világbajnokság helyett az U21-es Eb-re utazhat majd 2006 nyarán, amikor Domenech közvetlenül a vébé előtt, az utolsó előkészületi meccsekre meghívta őt a keretbe, majd a vébére is benevezte.
Sőt Ribéry rögtön a kezdő tizenegybe került a svájciak ellen, de sem neki, sem a csapatnak nem ment a játék. Togo ellen viszont már gólpasszt adott Patrick Vieirának, majd a spanyolok elleni nyolcaddöntőben egy remek egyéni alakítás után megszerezte első gólját a nemzeti csapatban!
Innentől kezdve mindegyik találkozón ott volt a kezdők között, és bár kivétel nélkül az összes mérkőzésen lecserélték, így is remek teljesítményt nyújtott, és nem túlzás kijelenteni, hogy a vébé egyik legnagyobb felfedezettje volt. Ennek viszont Marseille-ben nem nagyon örültek, hiszen immár a nagy klubok is felfigyeltek rá, és 2006 nyarán szinte mindenki biztosra vette, hogy Ribéry távozik az OM-től - különösen azután, hogy a focista ezt élő televíziós adásban is bejelentette augusztusban.
A Marseille elnöke, Pape Diouf persze hallani sem akart Ribéry eladásáról, hiszen tisztában volt vele, hogy a drukkerek nem vennék jó néven, ha Didier Drogbához hasonlóan egy újabb közönségkedvencük távozna mindössze egy évnyi marseille-i szereplés után. Utólag már nyugodtan kijelenthető, hogy elsősorban Ribéry ügynöke, Bruno Heiderscheid kavarta meg a helyzetet, a menedzser alighanem busás bevételre számított egy esetleges transzferből, így aztán hol az Arsenal FC mesterével, Arsene Wengerrel tárgyalt, hogy pedig az Olympique Lyon elnökét, Jean-Michael Aulast kereste meg az OM engedélye nélkül. Az sem lehet véletlen, hogy Ribéry nem sokkal később szakított Heiderscheiddel, arra hivatkozva, hogy már nem bízik meg benne - a középpályás ügynökét immár Jean-Pierre Bernes-nek hívják (ő képviseli még például Benoit Pedrettit vagy Pegguy Luyindulát is).
Ribéry mindenesetre maradt Marseille-ben, és bár a 2006-2007-es idényben valamivel gyengébb teljesítményt nyújtott (sérülés miatt ráadásul több hetet ki kellett hagynia), a klub jobb eredményt ért el, mint egy évvel korábban, hiszen végül ezüstérmes lett a Ligue 1-ben. A focista ráadásul most már kihagyhatatlan a francia nemzeti tizenegyből, és az ukránok elleni Eb-selejtezőn második gólját is megszerezte a címeres mezben.
Ekkor még nem lehetett biztosra tudni, hogy a következő szezonban hol folytatja pályafutását, hiszen Európa szinte mindegyik élcsapatával kapcsolatba hozták, amelyek közül a Real Madrid, az Arsenal FC és a Bayern München érdeklődése is komoly volt. Végül a bajorok lettek a befutók: a müncheniek már a tavalyi vébé előtt felfigyeltek rá, és most a gyengébb bajnoki szereplés után a pénzt sem sajnálták érte.
Tonival és Ribéryvel jogosan pályázik BL-re a Bayern
A Bayern 25 millió eurót fizetett ki a Marseille-nek, amivel beállította a német átigazolási rekordot (Ribéry ugyanannyiba került, mint Marcio Amoroso 2001-ben a Borussia Dortmundnak), és Münchenben abban bíznak, hogy vezérletével a gárda visszaszerezheti a Bundesliga trónját, azt követően pedig a Bajnokok Ligájában is eredményes lehet. Az átigazolásnak köszönhetően Ribérynek tehát még legalább egy évet kell várnia ahhoz, hogy bemutatkozhasson a BL-ben - viszont immár a második boulogne-i focista lesz, aki megfordult a Bayernben. Az elsőt Jean-Pierre Papinnek hívták...
Franck Ribéry
Születési idő: 1983. április 1.
Születési hely: Boulogne-sur-Mer, Franciaország
Magasság, testsúly: 173 centiméter, 62 kilogramm
Első mérkőzése a francia élvonalban: 2004. augusztus 7., FC Metz-FC Nantes 1-0
Első gólja a francia élvonalban: 2004. augusztus 22., FC Metz-Olympique Lyon 1-1
Első mérkőzése a francia válogatottban: 2006. május. 27., Franciaország-Mexikó 1-0
Első gólja a francia válogatottban: 2006. június 27., Franciaország-Spanyolország 3-1
Válogatottság: 18 mérkőzés, 2 gól
Eddigi sikerei: török kupagyőztes (2005), világbajnoki ezüstérmes (2006).
2001-2002 |
US Boulogne |
24 |
5 |
2002-2003 |
Olympique Ales |
18 |
1 |
2003-2004 |
Stade Brest |
35 |
3 |
2004-2005 |
FC Metz |
20 |
2 |
|
Galatasaray |
14 |
0 |
2005-2006 |
Olympique Marseille |
35 |
6 |
2006-2007 |
Olympique Marseille |
25 |
5 |
Nemzetiség: |
Francia |
Poszt: |
Középpályás |
Születési idő / hely: |
1983. Április 1. / Boulogne |
Csillagjegy: |
Kos |
Becenév: |
- |
Magasság / súly/ cipő méret: |
1.71 m / 62 kg / - |
Családi állapot: |
Felesége Wahiba és 1 lánya |
Végzett: |
- |
Jellemzők: |
- |
Hobbi: |
- |
Eddigi klubjai: |
US Boulogne-sur-Mer (2001-2)
Olympique Alès (2002)
Stade Brestois (2003-4)
FC Metz (2004)
Galatasaray Istanbul (2005)
Olympique Marseille (2005-7) |
Aláírás időpontja: |
2007. Július 1. |
Szerződés érvényes: |
2011. Június 30. |
Játékos sikerei: |
Világbajnokság 2. helyezett (2006)
Török kupa (2005)
Francia kupa döntős (2006, 2007) |
|